Ana içeriğe atla

Hareketler, Çirkin, Şiirde, Güzel, Ve

RAMAZAN VAKTİ, ZAHMET VAKTİ


video

Ramazan ayında hele de iftar öncesi, şiire kalkışmak hatta şiirin sağından solundan tutmak bile çılgınlık gibi duruyor. Şiir, halden anlamıyor.

Hâsılı rahmet, zahmettedir diyerek “ Zahmet Vakti” şiirine geçelim. Bu şiir hakkında üçüncü kez bir şeyler yazıyor olmak tesadüf değil, her okuduğumda ayrı bir haz alışımdan kaynaklanıyor. Zarifoğlu’nun anlaşılır -daha doğrusu kolay anlaşılır- diyebileceğimiz şiirlerinden. Korku ve Yakarış’ta yer alıyor. Pek alışık olduğumuz bir durum değil; Zarifoğlu’nu anlamak. Bana göre onun tüm diğer şairlerden farklı bir yazma metodu var. Yani her şairin farklı bir tavrı vardır fakat burada demek istediğim ilham kaynağı, besleniş ve yaşananların şiirdeki dışa vurumu. Zarifoğlu, yaşadıklarının beyninde imajlar yani ufak görüntüler oluşturduğunu ve bunların şiirdeki dışa vurumuyla şiirlerinin anlaşılmaz olarak addedildiğini söylüyor.

Zahmet Vakti’nde ne mi var? Öncelikle samimiyet ve günümüz şiirinin belki de en önemli eksiği olan şuur. Şiirin başından sonuna nasıl bir şuur içerisinde yazıldığını hissedebiliyorsunuz. Dünya kıymeti boşa çıkıyor, zulme sebebiyet verenler cezalarını buluyor, içinizde kapağını kaldıran göz, Müslümanca yaşamanın ve tövbenin samimiyetini görüyor.

Hayır bugün hiçbir kimseyi alkışlamıyorum
Ve onların dikilip içi yumurta çürüğü kokan
Kristal fanuslarına baka durdukları gibi bakıp durmuyorum

İnsanın bir an olsun içindeki dünyaya bakarak etrafındakileri alkışlamadan, kokuşmuşluklardan sıyrılarak öz dünyasına dönüşü önemli. Hele de bulunduğumuz Ramazan ayı içerisinde… İşte o zaman;

Başak dediğimiz rahmet ondan sonra fışkırır
Esas ondan sonra gövdelenir

Görmezik/ gördürürler

Görmezik, gördürürler ki

Dünya diz çöktüğüm yer kadardırMustafa Melih Erdoğan

Bu blogdaki popüler yayınlar

“BEN SENİ SONRA ARARIM” VE “PASLI ÇİÇEK” ÜZERİNE SÖYLEŞİ

İdris Ekinci sordu, Özgür Ballı ve İrfan Dağ cevapladı.
Ben Özgür Ballı’nın şiirlerinde hep bir içtekileri dökme, açığa vurma görüyorum. Bunu hep cins bir dil kullanarak yapıyorsun, burayı biraz anlayabiliyoruz. Tekrar geri toplamaya çalışsan, bize hangi yolu tercih edeceğini anlatabilir misin?
Sanırım bildiğim tek yol bu. Yani aslında dökerken toplamak gibi, farkına varmak gibi sevgili Hocam. Kabullenmek gibi, biraz daha acıtarak yazarken, okurken biraz daha iyileşerek belki. Tekrar geri toplamaya çalışsam ne kadar başarılı olabilirim, bir kere dökülen şey, nasıl toplanırsa toplansın, değişmiş, bozulmuştur belki biraz değil mi? Tekrar geri toplamaya çalışmıyorum, dökülen dökülsün, kalanlar bana yeter, yetiyor. Hayat böyle bir şey değil mi zaten, hayat bunların toplamı değil mi? Bak burada da bir iç döküş yaşanıyor belki şimdi, şu anda yani. Geri toplamaya gerek var mı sence?
Bence her şey olduğu yerde kalsın. Biraz içe dönük hayatına değinmek istiyorum. Senin açından içinde bulunduğun ha…

Aşkar Dergisi 41. Sayı Bülteni

Aşkar Dergisi’nin Ocak – Şubat – Mart 2017 tarihli 41. sayısı çıktı. 10. yılının ilk sayısını çıkaran Aşkar, kapağında Karacaoğlan’ın şu mısraları ile okurunu karşılıyor.
“Karacoğlan der ki ismim överler, / Ağu oldu yediğimiz şekerler, / Güzel sever deyi isnad ederler, / Benim haktan özge sevdiğim mi var?”
Osman Özbahçe, Özgür Ballı, Aziz Mahmut Öncel, İrfan Dağ, Eray Sarıçam, Hikmet Çamcı, Merve Parlak, Ali Yılmaz, Eyüp Aktuğ, Yasin Fişne, Yunus Kadıoğlu, Yunus Emre Altuntaş, Burak Çelik, Mehmet Biter, Mustafa Ay, Çağrı Subaşı, Örsan Gürkan Aplak, Seyit Köse, Şafak Tarhan, Yavuz Ertürk bu sayının şairleri.
Öykü bölümünde ise Akif Hasan Kaya, Ayşegül Genç, İsmail Demirel, Metin Çalı öyküleri ile yer alıyor.
Hüseyin Karacalar, İsmail Demirel ile ilk kitabı “Maçı Kaybettik” üzerine konuştu.
Bu sayının Mesuliyet Meselesi bölümünde ise İdris Ekinci, Ferhat Nabi Güller ve Merve Demirkıranın yazıları yer aldı.İdris Ekinci'nin ; "İtikatta İsmet Özel Amelde Müptezel" başlıklı yazısı,…

Ah’lar Ağacından Bir Yaprak Daha:
Ah! Didem Madak

1970 doğumlu. Lise eğitimini İzmir’de tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Ruhunu ütüsüz ve buruşuk gezdirmeyi sevdiğinden hiçbir zaman yeterince “düzgün insan” olamadı. Tezgahtarlık, sekreterlik, anketörlük gibi işlerde çalıştı. İlk şiirleri Sombahar ve Ludingirra dergilerinde yayınlandı. Grapon Kağıtları isimli ilk kitabı İnkılap Kitabevi Şiir Ödülü’nü aldı.
Yukardaki satırlarla tanıtılıyor Didem Madak , 2002 yılında yayımlanmış Ah’lar Ağacı kitabının girişinde. Ruhunu ütüsüz ve buruşuk gezdirmeyi sevdiği doğrudur ama hiçbir zaman yeterince düzgün bir insan olamadığı konusunda kendisiyle hemfikir değilim.
24 temmuz’dan bu yana bu satırları yazabilmek için bu yazının başına defalarca oturdum. Grapon Kağıtları, Pulbiber Mahallesi kitaplarını da okudum ama Ah’lar Ağacı kitabı bir başka. Ah’lar Ağacı şiiri bambaşka.
24 temmuz 2011 tarihinde kolon kanserinden öldü Madak. 41 yaşındaydı.
Şimdi onun için bir güzelleme yazmak niyetim vardı, ama sonra gördüm ki, gü…