Ana içeriğe atla

Mesûliyet Meselesi


NATO FÜZELERİNİN GÖLGESİNDE CUMA NAMAZI KABUL OLUR MU?

Mehmet Raşit Küçükkürtül

Tedirgin ve sinirli ifade yüzünün mutad ifadesi olmuş, öfkeyle anlatıyor. Sonradan öğrendiğime göre Özel Harekât’tan ayrıldıktan sonra kendini toparlayamayan kişilerdenmiş. Benim de zaman zaman uğradığım bu büroya, o sık sık geliyormuş. Kahramanmaraş'ın çok değiştiğinden dem vuruyor. Şehirdeki mülteci Suriyelilerin artık dilenmeye başladığı konuşuluyor. Dilenciliğin yarın yerini nelere bırakacağı sorusuyla devam ediyor konuşma. Sözü her fırsatta insanların lakaytlığına, vurdumduymazlığına, ahlaksızlığına getiriyor. Daldan dala atlayıp birçok meselede tenkitler sıralarken söz arasında bir anekdot anlattı:
...

BAŞIMIZA BELA ATASÖZLERİ

Yağız Gönüler

"Bor'un pazarının geçtiğini kabul etmiyorum;
dolayısıyla eşeğimi Niğde'ye sürme düşüncesinde de değilim."
- İsmet Özel, Üç Zor Mesele

Bizler, istediğimiz hayatın ne kadarını yaşayabiliyoruz? İstediğimiz hayatı yaşayabilmek için herhangi bir engeli ortadan kaldırabiliyor muyuz? Hayatımızda bize ait olmayıp ama sanki bizimmiş gibi kabul ettiğimiz yahut bizlere icbar edilen şeylere daha ne kadar tahammül etmeyi düşünüyoruz? Tahammül ve sabır apayrı şeylerdir. Taşmayan sabır, sabır değildir; tahammüldür. Yaşadığımız devirde tahammül edilemeyecek şeyleri hala görmediysek, önce iyi bir bakalım, sonra zaten görürüz. Bakıp da geçmek, ineklere mahsustur. İnek olmayalım. Çünkü insanın şerefi, hayvanlardan ayrıldığı yerdedir. Nedir biz şu insanların hayvanlardan ayrıldığı şeylerin ilki? Dil. Ne kadar umurumuzda?
...
(Devamı Aşkar 30)

Bu blogdaki popüler yayınlar

“BEN SENİ SONRA ARARIM” VE “PASLI ÇİÇEK” ÜZERİNE SÖYLEŞİ

İdris Ekinci sordu, Özgür Ballı ve İrfan Dağ cevapladı.
Ben Özgür Ballı’nın şiirlerinde hep bir içtekileri dökme, açığa vurma görüyorum. Bunu hep cins bir dil kullanarak yapıyorsun, burayı biraz anlayabiliyoruz. Tekrar geri toplamaya çalışsan, bize hangi yolu tercih edeceğini anlatabilir misin?
Sanırım bildiğim tek yol bu. Yani aslında dökerken toplamak gibi, farkına varmak gibi sevgili Hocam. Kabullenmek gibi, biraz daha acıtarak yazarken, okurken biraz daha iyileşerek belki. Tekrar geri toplamaya çalışsam ne kadar başarılı olabilirim, bir kere dökülen şey, nasıl toplanırsa toplansın, değişmiş, bozulmuştur belki biraz değil mi? Tekrar geri toplamaya çalışmıyorum, dökülen dökülsün, kalanlar bana yeter, yetiyor. Hayat böyle bir şey değil mi zaten, hayat bunların toplamı değil mi? Bak burada da bir iç döküş yaşanıyor belki şimdi, şu anda yani. Geri toplamaya gerek var mı sence?
Bence her şey olduğu yerde kalsın. Biraz içe dönük hayatına değinmek istiyorum. Senin açından içinde bulunduğun ha…

Aşkar Dergisi 41. Sayı Bülteni

Aşkar Dergisi’nin Ocak – Şubat – Mart 2017 tarihli 41. sayısı çıktı. 10. yılının ilk sayısını çıkaran Aşkar, kapağında Karacaoğlan’ın şu mısraları ile okurunu karşılıyor.
“Karacoğlan der ki ismim överler, / Ağu oldu yediğimiz şekerler, / Güzel sever deyi isnad ederler, / Benim haktan özge sevdiğim mi var?”
Osman Özbahçe, Özgür Ballı, Aziz Mahmut Öncel, İrfan Dağ, Eray Sarıçam, Hikmet Çamcı, Merve Parlak, Ali Yılmaz, Eyüp Aktuğ, Yasin Fişne, Yunus Kadıoğlu, Yunus Emre Altuntaş, Burak Çelik, Mehmet Biter, Mustafa Ay, Çağrı Subaşı, Örsan Gürkan Aplak, Seyit Köse, Şafak Tarhan, Yavuz Ertürk bu sayının şairleri.
Öykü bölümünde ise Akif Hasan Kaya, Ayşegül Genç, İsmail Demirel, Metin Çalı öyküleri ile yer alıyor.
Hüseyin Karacalar, İsmail Demirel ile ilk kitabı “Maçı Kaybettik” üzerine konuştu.
Bu sayının Mesuliyet Meselesi bölümünde ise İdris Ekinci, Ferhat Nabi Güller ve Merve Demirkıranın yazıları yer aldı.İdris Ekinci'nin ; "İtikatta İsmet Özel Amelde Müptezel" başlıklı yazısı,…

Ah’lar Ağacından Bir Yaprak Daha:
Ah! Didem Madak

1970 doğumlu. Lise eğitimini İzmir’de tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Ruhunu ütüsüz ve buruşuk gezdirmeyi sevdiğinden hiçbir zaman yeterince “düzgün insan” olamadı. Tezgahtarlık, sekreterlik, anketörlük gibi işlerde çalıştı. İlk şiirleri Sombahar ve Ludingirra dergilerinde yayınlandı. Grapon Kağıtları isimli ilk kitabı İnkılap Kitabevi Şiir Ödülü’nü aldı.
Yukardaki satırlarla tanıtılıyor Didem Madak , 2002 yılında yayımlanmış Ah’lar Ağacı kitabının girişinde. Ruhunu ütüsüz ve buruşuk gezdirmeyi sevdiği doğrudur ama hiçbir zaman yeterince düzgün bir insan olamadığı konusunda kendisiyle hemfikir değilim.
24 temmuz’dan bu yana bu satırları yazabilmek için bu yazının başına defalarca oturdum. Grapon Kağıtları, Pulbiber Mahallesi kitaplarını da okudum ama Ah’lar Ağacı kitabı bir başka. Ah’lar Ağacı şiiri bambaşka.
24 temmuz 2011 tarihinde kolon kanserinden öldü Madak. 41 yaşındaydı.
Şimdi onun için bir güzelleme yazmak niyetim vardı, ama sonra gördüm ki, gü…