Ana içeriğe atla

#direnhalime meselesi ve mevsimlik işçiler

   Bu ülkede birçok alanda insanlar ahkamlarını kesmeye devam ediyor.Adına sanat, edebiyat, şiir deyin.Mesele nazarlarında o kadar tekelleşmiş ki, ortalık Hıncal Uluç ironisini bir kaç beden aşmış hatta almış da başını gidiyor. Halk, halkçı, diren, hakların ve halkların eşitliği. Kafanızı kaldırıp niyet okumayı sorgulamaya niyet ediyorsunuz, samimi olan çok az insan var.
   Kışın mevsimlik öğrenci, yazın mevsimlik işçi olarak hayatlarını devam ettirmeye çalışan ağırlıklı Güneydoğu'lu çocuklar ve gençler var. Önce kayısı mevsimi başlar, Malatya'da alırlar soluğu. Akabinde fındık toplamak için Karadeniz'e giderler. Finali de Çukurova, Harran'da, Kahramanmaraş'ta pamuk toplayıp yaparlar. #direnhalime diyen adamların hiçbiri Bebek'te tavla oynayarak kameralara takılmadı. #direnhalime diyenler sahil kenarında "rakı şişesinde balık olmadı". #direnhalime diyenler için halk pamuk toplayanlar, kayısı silkeleyenler, fındık bahçelerinde gezenlerdir. Kayısı toplarken, kayısı silkelerken, pamuk toplarken acaba okuluma devam edebilecek miyim kaygısını taşıyanlardır. 
   #direnhalime alt başlığı altında kimseyi desteğe çağırmak gibi bir ihtiyacımız yok. Kimse gelmesin hatta, bizimle aidiyeti olan bir mesele bu. Allah'a inanıyoruz ve peygamberlere, ve kitaplara ve meleklere, ahiret gününe. Fuzuli'ye, Mevlana'ya,  Sezai Karakoç'a, İsmet Özel'e, Zarifoğlu'na. Niyet okumaları bozuk olanların kaldırdıkları "beyaz trenlere" değil. 
   
   Bu yüzden; nalbantlara selam olsun ve özür dileriz onlardan.
   Halk hiçbir zaman Bebek'te tavla oynarken görülmedi.
   #direnhalime meselesi bizi ilgilendirir. Diğerlerine "bağzı" şeyler yapmaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

“BEN SENİ SONRA ARARIM” VE “PASLI ÇİÇEK” ÜZERİNE SÖYLEŞİ

İdris Ekinci sordu, Özgür Ballı ve İrfan Dağ cevapladı.
Ben Özgür Ballı’nın şiirlerinde hep bir içtekileri dökme, açığa vurma görüyorum. Bunu hep cins bir dil kullanarak yapıyorsun, burayı biraz anlayabiliyoruz. Tekrar geri toplamaya çalışsan, bize hangi yolu tercih edeceğini anlatabilir misin?
Sanırım bildiğim tek yol bu. Yani aslında dökerken toplamak gibi, farkına varmak gibi sevgili Hocam. Kabullenmek gibi, biraz daha acıtarak yazarken, okurken biraz daha iyileşerek belki. Tekrar geri toplamaya çalışsam ne kadar başarılı olabilirim, bir kere dökülen şey, nasıl toplanırsa toplansın, değişmiş, bozulmuştur belki biraz değil mi? Tekrar geri toplamaya çalışmıyorum, dökülen dökülsün, kalanlar bana yeter, yetiyor. Hayat böyle bir şey değil mi zaten, hayat bunların toplamı değil mi? Bak burada da bir iç döküş yaşanıyor belki şimdi, şu anda yani. Geri toplamaya gerek var mı sence?
Bence her şey olduğu yerde kalsın. Biraz içe dönük hayatına değinmek istiyorum. Senin açından içinde bulunduğun ha…

Aşkar Dergisi 41. Sayı Bülteni

Aşkar Dergisi’nin Ocak – Şubat – Mart 2017 tarihli 41. sayısı çıktı. 10. yılının ilk sayısını çıkaran Aşkar, kapağında Karacaoğlan’ın şu mısraları ile okurunu karşılıyor.
“Karacoğlan der ki ismim överler, / Ağu oldu yediğimiz şekerler, / Güzel sever deyi isnad ederler, / Benim haktan özge sevdiğim mi var?”
Osman Özbahçe, Özgür Ballı, Aziz Mahmut Öncel, İrfan Dağ, Eray Sarıçam, Hikmet Çamcı, Merve Parlak, Ali Yılmaz, Eyüp Aktuğ, Yasin Fişne, Yunus Kadıoğlu, Yunus Emre Altuntaş, Burak Çelik, Mehmet Biter, Mustafa Ay, Çağrı Subaşı, Örsan Gürkan Aplak, Seyit Köse, Şafak Tarhan, Yavuz Ertürk bu sayının şairleri.
Öykü bölümünde ise Akif Hasan Kaya, Ayşegül Genç, İsmail Demirel, Metin Çalı öyküleri ile yer alıyor.
Hüseyin Karacalar, İsmail Demirel ile ilk kitabı “Maçı Kaybettik” üzerine konuştu.
Bu sayının Mesuliyet Meselesi bölümünde ise İdris Ekinci, Ferhat Nabi Güller ve Merve Demirkıranın yazıları yer aldı.İdris Ekinci'nin ; "İtikatta İsmet Özel Amelde Müptezel" başlıklı yazısı,…

Ah’lar Ağacından Bir Yaprak Daha:
Ah! Didem Madak

1970 doğumlu. Lise eğitimini İzmir’de tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Ruhunu ütüsüz ve buruşuk gezdirmeyi sevdiğinden hiçbir zaman yeterince “düzgün insan” olamadı. Tezgahtarlık, sekreterlik, anketörlük gibi işlerde çalıştı. İlk şiirleri Sombahar ve Ludingirra dergilerinde yayınlandı. Grapon Kağıtları isimli ilk kitabı İnkılap Kitabevi Şiir Ödülü’nü aldı.
Yukardaki satırlarla tanıtılıyor Didem Madak , 2002 yılında yayımlanmış Ah’lar Ağacı kitabının girişinde. Ruhunu ütüsüz ve buruşuk gezdirmeyi sevdiği doğrudur ama hiçbir zaman yeterince düzgün bir insan olamadığı konusunda kendisiyle hemfikir değilim.
24 temmuz’dan bu yana bu satırları yazabilmek için bu yazının başına defalarca oturdum. Grapon Kağıtları, Pulbiber Mahallesi kitaplarını da okudum ama Ah’lar Ağacı kitabı bir başka. Ah’lar Ağacı şiiri bambaşka.
24 temmuz 2011 tarihinde kolon kanserinden öldü Madak. 41 yaşındaydı.
Şimdi onun için bir güzelleme yazmak niyetim vardı, ama sonra gördüm ki, gü…