Ana içeriğe atla

AŞKAR 21 DEDİ / MİLAT GAZETESİ

MUSTAFA UÇURUM YAZDI/20 Şubat 2012
Bir derginin kaç sayı çıktığına değil de kat ettiği mesafeye ve olumlu anlamda yaşadığı değişime bakmak gerekir. Yüzlerce sayı çıkıp da yerinde saymanın hiçbir anlamı yokken birkaç sayı çıkıp da hâlâ zihinlerimizde yer eden dergiler de vardır. Dergi çıktığı her yeni sayıda kendini yeniliyorsa bu iyiye işarettir.
Aşkar dergisi 21. sayısına ulaşan Sivas merkezli bir dergi. Derginin içeriğine geçmeden görünümüne baktığımızda karşımızda her şeyiyle kitap gibi bir dergi durmakta. ( Aslında derginin sırtına da derginin adı, sayısı yazılsa daha şık olur.) Üç aylık çıkan bir dergi Aşkar. Benim pek de tercih etmediğim bir aralıktır bu. Dergi okuyucusu diye bir kitlenin varlığını düşünecek olursak, bir derginin çıkmasını üç ayda bir beklemek epey sıkıcı olmalı. Elbette maddi imkânlar ve çeşitli sorunlar düşünülerek böyle bir karar alınmış olabilirler ama ben bir dergiye en çok iki aylık olmayı yakıştırıyorum.
Aşkar’ın 21. sayısında bir dergide olması gereken her şey var. Hikâye, şiir,söyleşi ve denemeler derginin sayfaları arasındaki yerlerini almış. Derginin asıl hedefindeki tür, şiir. Bunu İdris Ekinci giriş yazısında “Şiir zaten Aşkar’ın anayolu.” diyerek dile getiriyor. Şiiri böyle ön plana çıkaran bir sözden sonra derginin şiirlerine daha bir dikkatle bakmak gerekiyor. Derginin bu sayısında on beş şiir var. Yüz on sayfalık ve üç aylık bir dergi için normal bir sayı. Derginin şiirlerine bakıldığında, yerden yere vurulacak bir şiir yok. Bazı şiirlerde anlamı zorlayan ve şiire nükte katan kelime oyunları biraz sırıtıyor gibi görünse de yürek ferahlığıyla okunacak birçok şiir var. Kızının kalbine konuşan şair her zaman ilk sıradadır bende. “serçeler kızım yaşında, terli.” ( Ahmet Murat)
İrfan Dağ’ın “Sarkozy’e tren çarpsın” temennisiyle başlayan şiiri de günün anlam ve önemine binaen okunabilir. Mustafa Melih Erdoğan’ın şiirini okuyunca ben oyumu Hacı Murat’tan yana kullandığımı söylemek isterim. Şair der ki; “Serçe’yle Murat 124’ün farkını geç kavradım.” Özgür Ballı şiirinde çok haklı. Tuşlara basarak yazılan şiirler ne yazık ki çok silik duruyor hayata karşı. Sözün tam da burasında; “Kalemimi çıkardım, öptüm, yazmaya başladım. Yazmasam deli olacaktım.” diyen Sait Faik’e bir selam göndermek gerek. Aynı serzeniş Mehmet Raşit Küçükkürtül’ün Allah Kaleme Yaz Dedi, Klavyeye Değil adlı yazısında da dile getirilmiş.
Aşkar’ın hikâye yönünden zengin bir içeriğinin olduğunu söylemek mümkün. Hikâye adına ismi anılması gereken birçok söz sahibi yazar var bu sayıda. Akif Hasan Kaya’nın, Aykut Ertuğrul’un hikâyelerini ağır ağır, Nihan Kaya’nın, Yılmaz Yılmaz’ın hikâyelerini bir solukta okudum. Hâlâ güzel hikâyeler okuduğumuz için şükrettim. Allah kalemlerine ve yüreklerine zeval vermesin söz sahiplerinin. Bazı hikâyeler çok tanıdık geldi bana. Sanki yaşanmış gibi, sanki her an köşe başından çıkacakmış gibi. Benim bu sayıdaki hikâyem Meral Afacan Bayrak’a ait “İş Kazası” hikâyesi oldu. Rahat bir dili var Bayrak’ın. Okuyanı sıkmayan, konuyu sürükleyen ve diri tutan. Diğer dergilerdeki okuduklarımdan da yola çıkarak diyebilirim ki hayatın ortasından konuşan bir yazardır Meral Afacan Bayrak. Ayrıca kalbî duyarlılığını yazdıklarına da yansıtmaktadır. Kişinin yazdıklarının aynası olmasına inanırım. Yaşantım farklı, yazdıklarım farklı çizgisinde kalem oynatmak ikili oynamanın edebiyata yansıyan yüzüdür. Bu anlamda Bayrak’ın yazdıkları duyarlılıklarını da ifade edecek bir hassaslığa sahiptir.
Dergide İdris Ekinci’nin Ali Ayçil’le yaptığı söyleşi yazarın yeni kitabı “Yenilgiden Dönerken” ekseninde gerçekleşmiş. Şairlerin nesirlerinde gizli kalan şiirlerine dikkat çekiyor Ali Ayçil. Doğru söze ne denir…
Reşit Güngör Kalkan’ın, “İtaatsiz Fakat Komik” denemesi daldan dala o kadar maharetle atlıyor ki keyifle okudum yazıyı.
Uzaktan bakıldığında ahbap çavuş muhabbeti gibi görünen fakat bana göre “olması gereken” yazı ve tanıtımlar da dergide yerini almış. Herkesin herkese yabancı olduğu, herkesin sadece kendini görme telaşı içinde olduğu bir ortamda kişilerin kendilerine yakın buldukları isimler hakkında yazmaları gayet doğal bir sonuçtur. Aşkar, en azından; “Bizim ekip hakkında yazmazsan şiirini, yazını yayınlamayız.” sahtekârlığını alenen vurgulayanlardan olmadı. Dergide İrfan Dağ, Ah Muhsin Ünlü’nün Gidiyorum Bu, Özgür Ballı Ahmet Murat’ın Bir Şair Bisiklette, Akif Hasan Kaya ve İrfan Dağ Aykut Ertuğrul’un Keyfekader Kahvesi kitapları üzerine yazmış.
Bu sayıda benim de googleden esinlenerek değil de bizzat okuyarak yazdığım Cahit Sıtkı’nın öykü kitabı hakkındaki yazım yer alıyor.
Hüseyin Karacalar’ın Aşkar Güzellemeleri güzel değinilerin olduğu bir yazı. Kişilerden, filmlerden ve Mustafa Celep’ten bahsediyor olması ayrı bir güzellik olmuş. Derginin bu bölümünü görünce, yıllar önce Sivas’ta çıkardığımız Martı dergisindeki Martı Günlükleri aklıma geldi. Böyle bir bölüm, zihinleri diri tutması anlamında dergilere yakışıyor.
Aşkar, 21. sayısına ulaşmış, artık dergi olduğunu ispatlamış bir şekilde yoluna devam etmekte. Kötülük olsun diye değil, iyilik olsun diye diyebilirim ki Aşkar; Rûzigâr’dan, Martı’dan ve Sühan’dan sonra Sivas’ın yüzünü ağartarak okuyucusuyla buluşmaya devam ediyor. Bunun kefili de geride kalan 21 sayıdır. İyi okumalar.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşkar Dergisi 41. Sayı Bülteni

Aşkar Dergisi’nin Ocak – Şubat – Mart 2017 tarihli 41. sayısı çıktı. 10. yılının ilk sayısını çıkaran Aşkar, kapağında Karacaoğlan’ın şu mısraları ile okurunu karşılıyor.
“Karacoğlan der ki ismim överler, / Ağu oldu yediğimiz şekerler, / Güzel sever deyi isnad ederler, / Benim haktan özge sevdiğim mi var?”
Osman Özbahçe, Özgür Ballı, Aziz Mahmut Öncel, İrfan Dağ, Eray Sarıçam, Hikmet Çamcı, Merve Parlak, Ali Yılmaz, Eyüp Aktuğ, Yasin Fişne, Yunus Kadıoğlu, Yunus Emre Altuntaş, Burak Çelik, Mehmet Biter, Mustafa Ay, Çağrı Subaşı, Örsan Gürkan Aplak, Seyit Köse, Şafak Tarhan, Yavuz Ertürk bu sayının şairleri.
Öykü bölümünde ise Akif Hasan Kaya, Ayşegül Genç, İsmail Demirel, Metin Çalı öyküleri ile yer alıyor.
Hüseyin Karacalar, İsmail Demirel ile ilk kitabı “Maçı Kaybettik” üzerine konuştu.
Bu sayının Mesuliyet Meselesi bölümünde ise İdris Ekinci, Ferhat Nabi Güller ve Merve Demirkıranın yazıları yer aldı.İdris Ekinci'nin ; "İtikatta İsmet Özel Amelde Müptezel" başlıklı yazısı,…

Ah’lar Ağacından Bir Yaprak Daha:
Ah! Didem Madak

1970 doğumlu. Lise eğitimini İzmir’de tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Ruhunu ütüsüz ve buruşuk gezdirmeyi sevdiğinden hiçbir zaman yeterince “düzgün insan” olamadı. Tezgahtarlık, sekreterlik, anketörlük gibi işlerde çalıştı. İlk şiirleri Sombahar ve Ludingirra dergilerinde yayınlandı. Grapon Kağıtları isimli ilk kitabı İnkılap Kitabevi Şiir Ödülü’nü aldı.
Yukardaki satırlarla tanıtılıyor Didem Madak , 2002 yılında yayımlanmış Ah’lar Ağacı kitabının girişinde. Ruhunu ütüsüz ve buruşuk gezdirmeyi sevdiği doğrudur ama hiçbir zaman yeterince düzgün bir insan olamadığı konusunda kendisiyle hemfikir değilim.
24 temmuz’dan bu yana bu satırları yazabilmek için bu yazının başına defalarca oturdum. Grapon Kağıtları, Pulbiber Mahallesi kitaplarını da okudum ama Ah’lar Ağacı kitabı bir başka. Ah’lar Ağacı şiiri bambaşka.
24 temmuz 2011 tarihinde kolon kanserinden öldü Madak. 41 yaşındaydı.
Şimdi onun için bir güzelleme yazmak niyetim vardı, ama sonra gördüm ki, gü…

AŞKAR 40 İÇİNDEKİLER

ŞİİR SÖZÜN KALDIĞI YER/İdris Ekinci KIRKIN ŞİİRİ/Aziz Mahmut Öncel BELKİ DERDİMİZE ÇARE BİR ÇİÇEK/İrfan Dağ YAŞ OTUZ ŞİİRİ/Dursun Göksu TEKÂSÜR/Mustafa Melih Erdoğan KESİK DİL/Yavuz Ertürk GÖZENEKLİ HAKİKAT/Yunus Emre Altuntaş KIRIK YAZ/Eyüp Aktuğ TAHAMMÜL/Ali Yılmaz DİRİM/Eray Sarıçam PROSPEKTÜS/Çağrı Subaşı RAY TEMİZLEYİCİSİ/Hikmet Çamcı BARBARLARIN BULUŞMASI/Yasin Fişne ASIL SANA ÇARPIM TABLOSU /Burak Coşkun YALANCI/H. Samet Koparan YA DA NE BİLEYİM/Samed Polat BENDEKİ ESMERLİK GÜL HASTALIĞI KARASINDAN/Merve Parlak 40 AŞKAR/Özgür Ballı
ÖYKÜ ISKA/Elif Genç YAPRAĞIN DÜŞTÜĞÜ DAL/İsmail Demirel SİZ ÜNLÜSÜNÜZ HABERİNİZ YOK MU?/Mustafa Alpay HIRSIZ/Hatice Aydın
SÖYLEŞİ Nergihan Yeşilyurt ile "Otamatların Marşı" hakkında/Özgür Ballı
TAARRUZNAME TWITTER TEKKESİNDEN İRŞAD OLUNUR MU? ŞİİR BUNA NE DER?/ Mustafa Melih Erdoğan KALANLAR/Aziz Mahmut Öncel ORADA MERHAMET VARMIŞ/Atakan Yavuz DÜŞERKEN ÖĞRENDİĞİMİZ YASALAR/Yunus Emre Altuntaş
MESÛLİYET MESELESİ İSMET ÖZEL'İ ANLAYAMASAK MI?/…