Ana içeriğe atla

aşkar günlüğü-6/kuşetli yolculuk


Daha önce bir tren yolculuğu gerçekleştirmiştik Aşkar ekibi olarak. Sivas'tan İstanbul'a kompartmanda şiir okuyup, muhabbet ederek gerçekleştirdiğimiz harika bir yolculuktu. Şu kompartmanın keyfini hiç bişey vermiyor.
Bu seferde Ankara'ya Mavi Tren'le gittik. Ben Aziz Mahmut, Hüseyin Karacalar, İdris Ekinci ve Melih Erdoğan çok eğlenceli bir gece yolculuğu yaptık. Dört kişi birlikte şiir yazarak, müzik dinleyerek, edebiyat ve türlü meseleler konuşarak başladı yolculuğumuz.

Ankara'ya varır varmaz ilk işimiz Hacı Bayram-ı Velî makamına çıkmak oldu. Çevremizdeki sıkıntılı hava caminin görünmesiyle değişti. Ankara'daki ilk nefesimizi burada aldık. Buz gibi bir havada aldığımız abdestle ısıttık içimizi. Sonra nefesimizi tutup Kızılay'a...
İhtiyar'a uğradık. İkinci nefes burada Osman Özbahçe ile... İbrahim Abi de pek bir sıcak adam doğrusu...
Sevgili dostumuz İlhan Kayhan da katıldı bize.

İsmet Özel Konferansı sonrası çok sıcak bir sohbet bizi bekliyormuş meğer. Hayriye Ünal ve Osman Özbahçe üçüncü nefesi almamızı sağladılar. Osman Abi ile ben ilk kez yüz yüze sohbet ettim. Çok kibar, tam bir beyefendi. Edebiyat dünyasında böyle insanlar ne kadar azaldı.
Hayriye Ünal... Çok samimi, hareketli, şirin bir ablamız. kızsa da ablamız bizim o. :) Bu sohbet ayrı bir güzeldi. Sanki sırf bu sohbet için gelmişiz gibiydi. Edepten bahsederken noktaladık bu sıcak sohbeti.


Günü İhtiyar'da sonlandırdık. Fatih Kutan ile karşılaştık, çok da güzel oldu. Hayriye Ünal ve Osman Özbahçe ile açtığımız bahsi Fatih'le nihayete erdirdik. İhtiyar'ın o sıcak ortamındaki muhabbet son nefesimiz oldu. Fatih'le aynı edebi hassasiyeti paylaşıyor olduğumuzu bir kez daha fark ettik. Dediğim gibi böyle samimi, edep sahibi insanlar edebiyat ortamında fazla yok. Sağolsun bizimle metroya kadar geldi.
Ha unutmadan Hüseyin Su'ya uğradık. O muhabbetli insanın sıcak çayı, sohbeti hala aklımızda.

Not:

1. TCDD'nin o kondüktörü ne kadar güler yüzlü bir adamdı.
2. Ulusoy'un Sivas seferindeki hizmet çok iyiydi. Güler yüzlü o muavin gibi olmalı tüm otobüs muavinleri
3. Yine kitaplarla, dergilerle döndük Sivas'a. Elimiz kolumuz kitap...
                                                                     

Bu blogdaki popüler yayınlar

AŞKAR 39 İÇİNDEKİLER

ŞİİR

MUŞ BİZİM NEYİMİZ OLUR Özgür Ballı
İMSAKTA LOKMA HESABI Hikmet Çamcı
BURUCİYE MEDRESESİ RAHLEDE BİRİKEN TOZ Erdal Çakır
ALLAH VEKİL, TÜRKİYE VATAN İrfan Dağ
EK KIRK Aziz Mahmut Öncel
ZEMHERİ Çağrı Subaşı
SEVGİ::ODAK Muhammed Sarı
CENNETE GİDEN YOL Yağız Gönüler
"SON GÜLÜMSEME BİR ÖMRÜN ÖZETİ OLDUĞUNDAN" Cihad Özsöz
KUNDURALARIYLA ZIPLAYAN ADAM Şafak Tarhan
KENAR Yasin Fişne
İFTİTAH Eyüp Aktuğ
BEN Kİ Eray Sarıçam
ŞİİRİ SEV, TÜRKİYE'Yİ KORU Ali Yılmaz
ROMA YALNIZ SURLARIYLA YÜKSELİRKEN Merve Parlak
15 TEMMUZ Yunus Emre Altuntaş
SÖZÜN SONBAHARI İdris Ekinci

HİKAYE

YALAZA Mukadder Gemici
KADERİN DÖNGÜSÜ Erol Yıldırım
KUTSANMIŞ Metin Çalı
MİSKET’İN SÜEDA’SI Hafsa Esen

SÖYLEŞİ

İÇİMİZDEN SÖYLEŞTİK I
Şair Şafak Tarhan
İÇİMİZDEN SÖYLEŞTİK II
Cihat Özsöz

TAARRUZNAME

KALANLAR Aziz Mahmut Öncel
BENCE Özgür Ballı
ŞİİRİN YERİNİ BULMAK Sırrı Can Kara
MESÛLİYET MESELESİ
KÖLELİĞİN AZARLANIŞI veya GÖSTERİŞSİZ GÖSTERİ İdris Ekinci
NE İÇİN GELDİK, NEREYE GİDİYORUZ? Merve Yüksel

MÜZEYYEN ÇELİK’LE ÖYKÜ ÜZERİNE

MÜZEYYEN ÇELİK’LE ÖYKÜ ÜZERİNE SÖYLEŞİ: Hatice Ebrar Akbulut
Hayatımda güzel olan ne varsa öykü de orada. Ben uzunca bir süredir her şeye öykü olarak bakıyorum.”
Sizi öykü yazmaya yönelten şey neydi? Beni öykü yazmaya yönelten şey öncelikle şiir yazamıyor olmaktı; bunun dışında tesadüfen yazdığım şey öykü oldu ve ben öyküye öyle başladım. Yani artık öykü yazmalıyım şeklinde planlı bir durum değildi. Şiiri içimde hissetsem de onu yazamadım ama öyküyü yazabildim. Sanırım olay bu. Hikâye anlatmayı çok seviyormuşum meğer. Hatta ben hikâyeler anlatmak için yaratılmışım. Öğrencilerim de derslerimin hikâye kısımlarından çok keyif aldıklarını söylüyorlar. Ayrıca öykü şiirden daha sağlam bir liman.
Hangi öykü yazarları ve hangi öykü kitapları sizi etkiledi? Sabahattin Ali tüm öyküleriyle beni etkiledi. Refik Halit Karay- Memleket Hikâyeleri, Mustafa Kutlu Beyhude Ömrüm, Abdullah Harmancı-Muhteris, Orhan Duru-Bırakılmış Biri, İzzet Yasar- Camdan Mezbahalar, Necati Tosuner, Cemal Şakar, Mehmet Kahram…

ÖYKÜ EDİTÖRÜMÜZ AKİF HASAN KAYA İLE

ÖYKÜ EDİTÖRÜMÜZ AKİF HASAN KAYA İLE KONUŞTURAN: Aşkar Dergisi
Yazarın yakın zamanda çıkan Uzun ve Lacivert Günler isimli öykü kitabı ve öykücülük serüveni üzerine samimi bir söyleşi gerçekleştirdik.
"Aslında bütün derdim ele aldığım meseleyi hakkıyla anlatabilmek. Bunun için uğraşırken dediğiniz gibi bir çeşitlilik ortaya çıkıyor. Öykünün öncelikle bir imkân olduğunu düşünüyorum. Hem de yabana atılmaması gereken önemli bir imkân."

301 ve Sınır isimli öyküleriniz bir acıyı omuzlamakta, gelip geçmeyen ortak gerçekliğimiz ölüm ve vicdan kavramlarına dokunmakta. Bütün bu sınırların arasında "insan" sizin öykülerinizde neye tekabül ediyor? İnsanı öykülerimde özellikle bir şeye tekabül ettirmek gibi özel bir gayretim yok açıkçası. Ama bahsettiğiniz duyarlılıklar yükselince böyle bir algı elbette oluşuyordur. Bu ve benzeri öykülerime çağının tanığı olmak zaviyesinden bakılabilir. Basit, sıradan ve maalesef çok etkisiz bir çaba. Böyle olduğu halde yazmaya devam ediyorum çünkü e…