Ana içeriğe atla

Uyku Kuşu


 
Cihad Şahinoğlu

Uyku Kuşu, İdris Ekinci'nin ilk şiir kitabı. On yedi şiirin yer aldığı kitabı okuduğumda ilk kitap niteliği taşımadığını gördüm. Ertelenmiş bir bütünlüktü... Şiir ile kuvvetli bir bağ kurma çabası öne çıkıyor tabii... Fakat dikkatlice seçilmiş kelimeler, kimi yerde yalnız kalıyor, kontrol altındaki ritm duygusu akışkanlığı engelliyor...

İlk kitap; yazarın/şairin uzak-yakın adımladığı noktaları görmek açısından önem taşır benim için. Düşe kalka cesarete gösterilen alanlar... Şairin de yazılanda kendini gözlemlediğni fark edince, bir okur olarak uzakta kaldım. Edebiyat dünyasında yer eden argümanların sıklıkla kullanılıyor olması, beni bir ders kitabının sayfaları arasında bıraktı...  Duyguların paylaşılır olması ya da inşa edilen dünyaya dahil olabilmek söz konusu olduğunda zaman insan bir kitapta kendini kaybeder.

Şiirden beklediğim atıflar yumağından kurtularak şairin yalnız kaldığını görebilmek. İlişkilendirme yapılarak gidilecek noktaların varlığı, bundan haberdar olmak elbette ortak bir zemin oluşturur. Zamanımızda daha fazlasına ihtiyaç var. Öyle bir sessizlik naktasına gelindiğini düşnüyüorum ki, edebiyat, özellikle şiir, internette ya da kaybolunmuş bir coğrafyada bulunan nesnenin şaşkınlığını seslendirecek. O ses önemli olacak.

Kaldıysa, Babama şiir olsun babam da şiir olsun, Dengemi tutacak bir toprak, Ütopya, Uyku Kuşu, Unutmak için, İçinden kız geçen şiir, Siyah, Santra, Neyi Kaybettiğini Hatırla, Sakınma Defteri, Olumsuz at, Kaşılaşma, İhtimal tanısı, Düğün, Eksik kehanetler albümü, Allah bize yeter. İsmet özel, Dostoyevski, Raskolnikof, Peyami Safa, Herman Hess, Büyük Saat, Osman abi, Şarkdemir, Serkan, Galile Denizi, İlhan Berk,

"İlk kez Dostoyevski'yi okumaya giriştiğim gece yaşamımımın en önemli olayıydı. İlk aşkımdan bile daha önemli bir olay... Bu benim insan ruhuna ilk göz atışımdı. Ya da Dostoyevski bana ruhunu açan bir adamdı desem daha mı doğru olar acaba? Gereğinden uzun bir süre ateş hattında yaşamış bir adam gibiydim"... Henry Miller'ın bir romanında gecen cümleler bunlar. Edebiyatın olmazsa olmazı iyi kötü nasıl olursa olsun yazarın ruhunu açabiliyor olması... 

Kaynak: Hece Dergisi 168 . Sayı

Bu blogdaki popüler yayınlar

“BEN SENİ SONRA ARARIM” VE “PASLI ÇİÇEK” ÜZERİNE SÖYLEŞİ

İdris Ekinci sordu, Özgür Ballı ve İrfan Dağ cevapladı.
Ben Özgür Ballı’nın şiirlerinde hep bir içtekileri dökme, açığa vurma görüyorum. Bunu hep cins bir dil kullanarak yapıyorsun, burayı biraz anlayabiliyoruz. Tekrar geri toplamaya çalışsan, bize hangi yolu tercih edeceğini anlatabilir misin?
Sanırım bildiğim tek yol bu. Yani aslında dökerken toplamak gibi, farkına varmak gibi sevgili Hocam. Kabullenmek gibi, biraz daha acıtarak yazarken, okurken biraz daha iyileşerek belki. Tekrar geri toplamaya çalışsam ne kadar başarılı olabilirim, bir kere dökülen şey, nasıl toplanırsa toplansın, değişmiş, bozulmuştur belki biraz değil mi? Tekrar geri toplamaya çalışmıyorum, dökülen dökülsün, kalanlar bana yeter, yetiyor. Hayat böyle bir şey değil mi zaten, hayat bunların toplamı değil mi? Bak burada da bir iç döküş yaşanıyor belki şimdi, şu anda yani. Geri toplamaya gerek var mı sence?
Bence her şey olduğu yerde kalsın. Biraz içe dönük hayatına değinmek istiyorum. Senin açından içinde bulunduğun ha…

Aşkar Dergisi 41. Sayı Bülteni

Aşkar Dergisi’nin Ocak – Şubat – Mart 2017 tarihli 41. sayısı çıktı. 10. yılının ilk sayısını çıkaran Aşkar, kapağında Karacaoğlan’ın şu mısraları ile okurunu karşılıyor.
“Karacoğlan der ki ismim överler, / Ağu oldu yediğimiz şekerler, / Güzel sever deyi isnad ederler, / Benim haktan özge sevdiğim mi var?”
Osman Özbahçe, Özgür Ballı, Aziz Mahmut Öncel, İrfan Dağ, Eray Sarıçam, Hikmet Çamcı, Merve Parlak, Ali Yılmaz, Eyüp Aktuğ, Yasin Fişne, Yunus Kadıoğlu, Yunus Emre Altuntaş, Burak Çelik, Mehmet Biter, Mustafa Ay, Çağrı Subaşı, Örsan Gürkan Aplak, Seyit Köse, Şafak Tarhan, Yavuz Ertürk bu sayının şairleri.
Öykü bölümünde ise Akif Hasan Kaya, Ayşegül Genç, İsmail Demirel, Metin Çalı öyküleri ile yer alıyor.
Hüseyin Karacalar, İsmail Demirel ile ilk kitabı “Maçı Kaybettik” üzerine konuştu.
Bu sayının Mesuliyet Meselesi bölümünde ise İdris Ekinci, Ferhat Nabi Güller ve Merve Demirkıranın yazıları yer aldı.İdris Ekinci'nin ; "İtikatta İsmet Özel Amelde Müptezel" başlıklı yazısı,…

Ah’lar Ağacından Bir Yaprak Daha:
Ah! Didem Madak

1970 doğumlu. Lise eğitimini İzmir’de tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Ruhunu ütüsüz ve buruşuk gezdirmeyi sevdiğinden hiçbir zaman yeterince “düzgün insan” olamadı. Tezgahtarlık, sekreterlik, anketörlük gibi işlerde çalıştı. İlk şiirleri Sombahar ve Ludingirra dergilerinde yayınlandı. Grapon Kağıtları isimli ilk kitabı İnkılap Kitabevi Şiir Ödülü’nü aldı.
Yukardaki satırlarla tanıtılıyor Didem Madak , 2002 yılında yayımlanmış Ah’lar Ağacı kitabının girişinde. Ruhunu ütüsüz ve buruşuk gezdirmeyi sevdiği doğrudur ama hiçbir zaman yeterince düzgün bir insan olamadığı konusunda kendisiyle hemfikir değilim.
24 temmuz’dan bu yana bu satırları yazabilmek için bu yazının başına defalarca oturdum. Grapon Kağıtları, Pulbiber Mahallesi kitaplarını da okudum ama Ah’lar Ağacı kitabı bir başka. Ah’lar Ağacı şiiri bambaşka.
24 temmuz 2011 tarihinde kolon kanserinden öldü Madak. 41 yaşındaydı.
Şimdi onun için bir güzelleme yazmak niyetim vardı, ama sonra gördüm ki, gü…